بایسته‌های ماه دعا؛یادداشتی از آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی به مناسبت حلول ماه شعبان المعظّم


هدایت پرس: آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در یادداشتی نوشتند: دعا مکتب است، دعا درس و دانشگاه الهی و همگانی است، درس شناخت خدا و پیغمبر و امام است. سزاوار است برنامه‌های دعا برای حضرت صاحب الأمر (علیه السلام) گسترده، فراگیر و همگانی مخصوصاً در این ماه شریف برگزار شود و همه از برکات ماه شعبان و عید نیمه شعبان مستفیض گردند.


به گزارش هدایت پرس، یادداشتی  با عنوان « بایسته های ماه دعا » از آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، مرجع عالیقدر جهان تشیع به مناسبت حلول ماه شعبان المعظم منتشر شد.

یادداشت معظم له به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحيم
«قالَ رَبُّکُمُ ادْعُوني‏ أَسْتَجِبْ لَکُم»(۱)
اللّهُمَّ صَلِّ عَلَي مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ لاسِيّمَا عَلي وَلِيّکَ الْمُحْيي سُنَّتَکَ القَائِمِ بِأمْرِکَ الدَّاعِي إلَيکَ الدَّليلِ عَلَيکَ. اللّهُمَّ عَجِّلْ فَرَجَهُ وَ سَهِّلْ مَخْرَجَهُ وَ ارْزُقْنَا لِقَائَهُ وَ اجْعَلْنَا مِنْ أنْصَارِهِ وَ أعْوَانِهِ

 

با عرض تبريک و تهنيت، حلول ماه مبارک شعبان، ماه نزول برکات، ماه اعياد شريفه، ماه تجلّي انوار الهيه را گرامي مي‌داريم.

 

اين ماه شريف، فرصتي بسيار مناسب و عزيز و شکوهمند براي دعاء و طلب فرج آل محمد عليهم السلام و درخواست تعجيل در ظهور و تحقّق وعده الهي به انبياء عظام و همه ملل و امم، مخصوصاً مستضعفان و مشتاقان روزگار آن عدل جهاني و حکومت توحيدي اسلامي و تعظيم شعائر و احياء امر اهل بيت عليهم السلام و اعلام حيات ولايي و برنامه‌هاي وسيع دعايي است.

 

سزاوار است در سراسر اين ماه، ياد و ذکر فضايل اهل بيت عليهم السلام و معالي مقامات و درجات عاليات ايشان از زبان‌ها نيفتد و مجالس و محافل و سخنراني‌ها همه را به سوي عوالم قرب و کمال معنوي سوق دهند، مخصوصاً در دعا براي تعجيل فرج حضرت بقية‌‌الله مولانا المهدي عليه السلام در تمام اين ماه، همگان؛ به طور فردي و همگاني، در خلوت و جلوت، اصرار و اهتمام ويژه داشته باشند.

 

دعا براي آن حضرت و براي تعجيل در ظهور، دعا براي همه بشريّت، براي همه طوائف و قبايل و اقوياء و ضعفاء، عالم و جاهل و فقير و غنيّ است.

 

ظهور آن حضرت و تعجيل در امر فرج آن يگانه خليفه الهي و خلف يکتاي همه انبياء مرسلين و ائمه طاهرين، نجات همگان از جهالت و ضلالت و گمراهي از ظلم و جور است.
بخش مهمّي از تعليمات اسلام و هدايت‌هاي اولياء دين، توصيه به دعا و نيايش و خواندن خدا و مناجات با خداست تا آنجا که فرمودند: «الدُّعاءُ مُخُّ العِبادَةِ؛ مغز عبادت و پرستش، دعا است.»(۲)

 

آيات قرآن و احاديث و روايات همه با تأکيدات مؤکد توصيه به دعا و خواندن خدا به اسماء الحسني نموده‌اند: «وَ للهِ الأسْماءُ الْحُسْنى فَادْعُوهُ بِها»(۳) دعا به هر کدام از اسماء الحسني آثار خاص و پيام‌هاي بزرگ معرفت‌بخشي دارد.

 

دعا، قلب را روشن و نوراني مي‌نمايد، ظلمت‌ها را از بين مي‌برد، بنده را بالا مي‌برد و سبب عروج او مي‌شود. اين دعا اگر براي حوائج عامه و خير و سعادت همگان باشد، اجرش بيشتر و فضيلتش زيادتر است و اگر براي وليّ امر و حجّت خدا دعا شود، درک اجر و فضلش براي ما قابل تصوّر نيست. دعا براي آن حضرت، دعا براي هر موجودي از جنّ و انس و ملائکه است. فرج آن حضرت، فرج همه انبياء و اولياء و شيفتگان عدالت، علم، آگاهي، بيداري، امنيّت و آسايش است.

 

در اين فرصت، فوائد بزرگ و آثار عظيمه آن به شمار در نمي‌آيد و نمي‌توان از معاني و مطالب و هدايت‌هايي که بعض ادعيه مرويّه براي آن حضرت مشتمل بر آن است سخن گفت.

 

دعا مکتب است، دعا درس و دانشگاه الهي و همگاني است، درس شناخت خدا و پيغمبر و امام است. سزاوار است برنامه‌هاي دعا براي حضرت صاحب الأمر عليه السلام گسترده، فراگير و همگاني مخصوصاً در اين ماه شريف برگزار شود و همه از برکات ماه شعبان و عيد نيمه شعبان مستفيض گردند، به ويژه در شب نيمه ماه مبارک، شب با عظمت و پر خير و برکت ميلاد آن يگانه موعود انبياء و اولياء که از شب‌هاي بسيار با فضيلت و هم‌طراز با شب‌هاي قدر بلکه يکي از ليالي قدر است. اميد است در اثر دعاهاي مؤمنين و اصرار آنها بر دعا براي تعجيل فرج، اسباب فرج آن حضرت فراهم گردد. اللّهُمَّ عَجِّلْ فَرَجَ وَلِيکَ وَ حُجَّتِکَ وَ صَلِّ عَلَيهِ وَ عَلى آبَائِهِ الطَّاهِرينَ وَ اجْعَلْنَا مِنْ أنْصَارِهِ وَ أعْوَانِهِ.

 

خجسته بر همگان ماه  فرّخ شعبان

 

پي‌نوشت‌ها:
۱٫ «پروردگارتان گفته است: مرا بخوانيد تا (دعاى) شما را اجابت کنم.»/سوره غافر، آيه۶۰٫
۲٫ وسائل الشيعة؛ جلد ‏۷، باب ۲، حديث۸۶۱۵٫
۳٫ «و براى خدا، نام‌هاى نيکي است. خدا را به آنها بخوانيد.»/سوره اعراف، آيه ۱۸۰٫

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی