توصيه‌هاى استاد موسوی‌مطلق در ماه رجب

به گزارش هدایت پرس؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید عباس موسوی مطلق ، استاد حوزه علمیه قم در کانال رسمی شان در سروش توصیه‌هایی را براى بهره‌مندى بيشتر از ماه مبارک رجب مرقوم کردند که در ادامه می‌خوانید:

 بِسْم الله الرحمن الرحيم

١.
توبه؛ اين توبه قبل از ماه رجب لازم وضرورى است هم توبه عملى به اين معنا كه حداقل ترك مهمترين گناه و رذيله اى كه در ما وجود دارد،هم توبه به واسطه انجام نماز توبه و يا دعاهاى كه مضمون توبه دارند.
٢.
تفكر؛ تفكر مانند روح است براى اعمال ما.
٣.
اداى حقوق الهى و حق الناس.
٤.
سكوت؛ حرف هاى زائد و بيخود را كم كنيم البته اگر معاشرت هاى غيرضرورى تعطيل شود،سكوت بيشتر ميشود.
٥.
زيارت در اين ماه اگر مانع خاصى نداريد حتما يك امام را زيارت كنيم، زيارت امام زادگان ، زيارت پدر مادر، زيارت برادر مومن، زيارت علماء و صلحا ، همه ى اينها را به نيت زيارت انجام بدهيم.
٦.
روزه گرفتن كه در روايات اثار فوق العاده اى براى ان نقل شده است.
٧.
انجام دادن اعمالى كه در مفاتيح الجنان امده خصوصا اعمالى كه تا كنون انجام نداده ايم. و همچنين اعمالى و اذكارى كه مختصر است و اثار زيادى هم دارد و همچنين ميشود در طول روز هم در هر محيطى هستيم انجام بدهيم فى المثل:

الف :
از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: هر كس در ماه رجب صد مرتبه بگوید:
«أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت و كسى كه چهار صد مرتبه بگوید بنویسد براى او اجر صد شهید عطا فرماید.
 

ب:
از نبی مکرم اسلام روایت است: كسى كه در ماه رجب هزار مرتبه “لا إِلَهَ إِلا اللهُ” بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا کند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید .

ج :
روایت است كسى كه در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید:
“أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ” و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند كند و بگوید: “اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ” اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به بركت ماه رجب، آتش او را مس نكند .
 

 
د:
در کل این ماه هزار مرتبه ذکر:
أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ ” گفته شود؛ تا خداوند رحمان او را بیامرزد.
 
 
 
ه:
سید بن طاووس در اقبال از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فضیلت بسیاری براى خواندن سوره قل هو الله أحد نقل کرده است که ده هزار مرتبه یا هزار مرتبه یا صد مرتبه در این ماه تلاوت شود. و نیز روایت كرده كه هر كس در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره قل هو الله أحد را بخواند براى او در قیامت نورى شود كه او را به بهشت بكشاند.

منبع: کانال استاد موسوی مطلق در سروش