طریقه کشته شدن حضرت زکریا و حضرت یحیی به قلم استاد نَجاح الطائی

به گزارش هدایت پرس؛ متن  زیر برگرفته شده است از کتاب داستان زندگی پیامبر(ص) به قلم استاد دانشمند نجاح الطائی است که استاد نجاح الطائی در  بخشی از این کتاب  به موضوع کشته شدن  حضرت زکریا و حضرت یحیی(علیهم‌السلام) اشاره کرده‌اند که مشروح آن  را در ادامه می‌خوانید:

این بحث بیانگر استمرار طرح طاغوتها و تبهکاران برای کشتن پیامبران و اوصیای ایشان و صالحان است.

خداوند در قرآن می‌فرماید: «يَا زَكَرِيَّا إِنَّا نُبَشِّرُكَ بِغُلَامٍ اسْمُهُ يَحْيَى لَمْ نَجْعَلْ لَهُ مِنْ قَبْلُ سَمِيًّا.. وَآتَيْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِيًّا» ای زکریّا ما تو را به فرزندی که نامش یحیی است و قبل از این همنام او کسی را قرار نداده‌ایم بشارت می‌دهیم: و به او در همان کودکی مقام نبوّت بخشیدیم.(۱)

علیرغم معجزات الهی فراوان که خداوند سبحان به دست زکریّا و مریم و عیسی و یحیی پدید آورد، باز هم طاغوتها بر طغیان و گناه خود ادامه دادند و به انجام کارهای حرام و کشتن انسانهای شایسته پرداختند.

از آن زمره است حاکم روم شرقی( هیرودس) که بی پروا دستور قتل زکریا(ع) و یحیی(ع) را صادر کرد.

در انجیل برنابا آمده است که مسیح(ع) به یهود فرمود: به زودی خون پیامبرانی که کشته‌اید با کشتن زکریا بن برخیا که او را بین هیکل( معبد یهود) و مذبح به قتل رساندید دامنگیر شما خواهد شد.

مفسران گفته‌اند که زکریا نیز در همان حادثه‌ای که پسرش یحیی در آن سر بُریده شد به قتل رسید و طاغوتهای زمان از این مسئله خوشحال شدند. اما کیفر الهی در راه بود:

هنگامی که بخت نصر رهبر حکومت بابل وارد بیت‌المقدس شد و محل کشته شدن یحیی را مشاهده کرد، دید که از آنجا خون می‌جوشد. وی علت آن را جویا شد. به وی گفتند: اینجا خون پیامبران ریخته شده و آرام نمی‌گیرد مگر آنکه هفتاد هزار نفر از ستمگران به عنوان قصاص کشته شوند. پس بخت نصر این تعداد از آنان را کُشت تا خون از جوشش باز ایستاد.

ابن عباس گفته است: بخت نصر پیران و نوزادان و زنان را به عنوان قصاص نکشت بلکه او فقط سپاهیان و فرماندهان ایشان را قتل عام کرد.(۲)

منبع: کتاب داستان زندگی پیامبر(ص)

پی نوشت:

۱- سوره مریم، آیه ۷ و ۱۲

۲- مختصر تاریخ دمشق، ابن عساکر، ج ۵، ص ۱۶۰